Aeroklub Polski we współpracy z Fundacją „Smyki na Start”

i Politechniką Warszawską zgłosił organizatorom wniosek

o włączenie dyscypliny „Szybownictwo”

do grona dyscyplin na „The World Games – Wrocław 2017”.


Do 31 marca 2014 zbieraliśmy głosy poparcia dla tej idei.

Wyniki w formie „Listu poparcia” zostały przekazane do IGC FAI.

 

Szybownictwo nie weszło do grona dyscyplin lotniczych – lista konkurencji jest tutaj.

Mamy nadzieję być ze „Smykami” we Wrocławiu, więc mówimy „do zobaczenia”.

 

Raport z 9 marca, przekazany do IGC FAI.

W nawiązaniu do komunikatu IWGA o planowanym w marcu podjęciu decyzji co do składu dyscyplin na The World Games 2017, kończymy naszą akcje zbierania głosów poparcia z dniem 31 marca 2014. (komunikat IWGA). 

 

Opis koncepcji szybownictwa na „TWG2017”.

 

Prezentacja do pobrania.

 

Statystyka: 31-03-2014 23:00 UTC1192
   
Lp.KrajGłosów
1Poland837
2Germany72
3Russia60
4United Kingdom48
5Romania25
6France18
7Sweden16
8United States16
9Argentina12
10Lithuania12
11Spain11
12Hungary9
13Japan8
14Australia5
15Italy5
16Greece4
17South Korea4
18Switzerland4
19Belarus3
20Slovakia3
21Denmark2
22Netherlands2
23New Zealand2
24Serbia2
25Ukraine2
26Belgium1
27Bulgaria1
28Canada1
29Czech Republic1
30Iceland1
31India1
32Ireland1
33Luxembourg1
34Qatar1
35South Africa1

 

 

Osoby które popierają ideę szybownictwa na TWG2017 we Wrocławiu:

 

Adela Dankowska –  wielokrotna rekordzistka świata (12 rekordów) i Polski (35 rekordów). Zdobywczyni Medalu Lilienthala (1975), najwyższego szybowcowego odznaczenia przyznawanego przez FAI raz w roku jednemu pilotowi. Nagrodzona Medalem Tańskiego (1964). Posłanka na Sejm X kadencji.

Artur Rutkowski – wiceprezydent Międzynarodowej Komisji Szybowcowej FAI (ang. FAI International Gliding Commision), szybownik, członek Aeroklubu Śląskiego w Katowicach.

Zbigniew Nieradka –  aktualny szybowcowy mistrz świata w klasie 18m (Uvalde 2012), obrońca tytułu zdobytego w roku 2010 w Szeged (mistrz świata w klasie 18m). Lider rankingu najlepszych pilotów szybowcowych FAI.

Maciej Pospieszyński –  mistrz świata w akrobacji szybowcowej w kategorii Unlimited (2012). Czołowy polski akrobata szybowcowy „młodego pokolenia„, pilot-instruktor w Aeroklubie Warszawskim.

Tadeusz Wrona –  pilot cywilny, kapitan samolotu pasażerskiego Boeing 767. Członek Aeroklubu Leszczyńskiego, posiada Złotą Odznakę Szybowcową z Trzema Diamentami.

Stanisław Tołwiński –  prezes Aeroklubu Krainy Jezior. Prezes Invest Mazury Sp. z o.o.

Janusz Więckowski –  instruktor pilot samolotowy obecnie związany z Aeroklubem Warszawskim. 20 000 h nalotu, z czego prawie 10 000 na samolotach Boeing 767 w PLL LOT (14 400 000 km).

Krzysztof Krawcewicz –  inżynier lotniczy, pilot oblatywacz. Twórca i redaktor naczelny Przeglądu Lotniczego – Aviation Revue od momentu powstania tego miesięcznika.

Maciej Wolański –  fotograf, inżynier budownictwa, pasjonat lotnictwa. Założyciel oraz redaktor naczelny JETzone.pl.

Maciej Serafin –  redaktor naczelny galerii Skrzydla.org największej galerii zdjęć lotniczych w Polsce.

 

 

Wybrane opinie osób popierających szybownictwo na TWG2017 we Wrocławiu:

 

Sport warty promowania chociażby ze względu na tegoroczne zdobycze medalowe naszych szybowników. Dodatkowym atutem tego sportu jest jego piękno. (MK) [wypowiedź z grudnia 2013] 

Nie ma drugiego tak wspaniałego, spektakularnego i nowoczesnego sportu! Szybownictwo jest czystym sportem, a szybowce wykorzystują energię zgromadzoną w przyrodzie! Ot, to, czego nam trzeba w dzisiejszym świecie! Jestem przekonany, iż odpowiednia relacja i przekaz audio-wizualny z zawodów stworzy nie tylko mi, ale i wszystkim moim znajomym niesamowitą rozrywkę! (MS)

Wspaniała idea, na pewno przyjadę pooglądać. (KS)

Szybownictwo jest wspaniałym sportem, który kształtuje charakter i sposób myślenia w szczególności młodzieży, uczy poprawnego pilotażu tudzież przygotowuje do latania samolotem, skądinąd wielu wykwalifikowanych pilotów zaczynało od latania szybowcami. Całkowicie popieram ideę włączenia szybownictwa do grona dyscyplin podczas „The World Games – Wrocław 2017”, ponieważ da to możliwość rozwoju tego sportu, który niestety nie jest zbyt medialny, aczkolwiek może być tak popularny jak skoki narciarskie czy piłka siatkowa. Niewielu wie, iż Polska należy do czołówki państw w tej dziedzinie sportu. Kilkukrotni mistrzowie świata, wicemistrzowie europy, ogromne osiągnięcia zarówno seniorów jak i juniorów powinni być i są powodem do dumy dla Polaków. (TS)

Szybownictwo to piękny, ale elitarny i mało widowiskowy sport. Właśnie dlatego wart jest większej popularyzacji. Trzeba jednak to samotne zmaganie pilota z żywiołem w rozległej, trójwymiarowej przestrzeni umiejętnie pokazać (upublicznić), czyniąc wspaniałe i frapujące widowisko. Nowoczesne środki przekazu na to już pozwalają. Bo nie można wszystkiego sprowadzić tylko do akrobacji, choćby w najwyższej klasie i lądowania na celność z wyłączonym hamulcem podwozia. Przeciętnego oglądacza musi to wciągać i zachwycać. I samemu szybownictwu to się bardzo przyda. Idea piękna. Jestem ZA. To się musi udać! (AG)

W pełni popieram taką akcję. Sam organizowałem takie zawody dla dzieci, było ‘subcio’, dzieciaki bawiły się świetnie, czysta i uczciwa rywalizacja, było bardzo miło zobaczyć jak maluchy się cieszą. Ale kiedy do zawodów przystąpili ‘oldskulowi’ rodzice zaczęły się zawody z ostrą rywalizacja, maluchy patrzyły zdziwione że takie malutkie szybowce uradowały wszystkie ‘wapienka’. (HD)

Szybownictwo to bardzo trudna i emocjonująca dyscyplina kształtująca charakter, wolę walki i wytrwałość, radzenie sobie w trudnych warunkach a tak mało pokazywana mimo, że Polacy zawsze byli w niej dobrzy. Poprzez „Smyki” wprowadzamy dzieci i młodzież w środowisko szybowników, czyli sportowców najwyższej rangi a nie komercyjnych gwiazdek które udają sportowców. (KK)

Uważam, że szybownictwo powinno zostać dodane do sportów „nieolimpijskich”, ponieważ w czasach przedwojennych miały rozegrać się igrzyska olimpijskie na których Tadeusz Góra miał reprezentować Polskę w sporcie szybowcowym. Niestety te piękne plany pokrzyżował wybuch II Wojny Światowej 🙁 (KC)

Popieram wspaniałą inicjatywę i życzę by doszło do realizacji. (JŻ)

Szybownictwo zdaje się dziś być sportem niezauważanym przez szersze grono ludzi, a to właśnie w szybownictwie odnosimy jedne z największych (jeśli nie największe) sukcesów sportowych. Szybownictwo zdecydowanie powinno znaleźć się wśród dyscyplin na „The World Games – Wrocław 2017”. (KK)

Szybownictwo to ekscytujący sport łączący siły natury, poezje lotu i zaciętą rywalizację. „The World Games” będzie pełniejsze, gdy dołączą do nich szybownicy. (CS)

Nie mam wątpliwości, że argumentów, dlaczego szybowce powinny trafić na World Games, padnie wystarczająco wiele i doskonałych. Ja dodam jeszcze symbolikę… Kiedy – jeśli nie teraz, gdy po raz pierwszy szybowce wzleciały nad najwyższe góry świata — Himalaje, a pierwszym, który tego dokonał był Polak? Olimpiada to przecież zdobywanie najwyższych szczytów! Gdzie – jeśli nie w Polsce – kraju, w którym szybownicy zdobywają najwięcej medali spośród wszystkich dyscyplin? I jeszcze jedno. Wrocław to miasto-symbol europejskiego dziedzictwa i wspólnej Europy. Szybownicy od zawsze ścigają się w świecie, w którym nie ma granic. „Lotnik skrzydlaty władca świata bez granic…” (MJ)

Szybownictwo to bardzo ciekawy i widowiskowy sport, tylko musi być w odpowiedni sposób przedstawiony widzowi. Poza tym Polacy w szybownictwie osiągają wielkie sukcesy. (PK)

… super idea … bardzo popieram. (KS)

Powinniśmy wykorzystać każdą szansę do popularyzowania dyscypliny, w której jesteśmy światowymi mistrzami! (AN)

Najwyższy czas upowszechnić szybownictwo. Telewizja poświęca tej dyscyplinie tak mało czasu, że wprost jest to żenujące. Sebastiana Kawę wielokrotnego mistrza świata mało kto zna z powodu nieobecności w mediach. Za to nieudaczników-partaczy piłkarzy sponsorujemy nie wiadomo z jakiej przyczyny. (LW)

Już dawno szybownictwo powinno być sportem olimpijskim. (SK)

Trzymam kciuki, żeby pomysł został zrealizowany i przyniósł wspaniałe efekty. Trzeba zachęcać dzieci do tego sportu, bo na pewno będą potrzebni następcy dla naszych obecnych mistrzów. Gratuluję pomysłu. (RK)

Zbyt piękny sport, żeby był nieobecny na TWG2017 i później. (MS)

Nadarza się znakomita okazja do propagowania szybownictwa , służąca jego upowszechnieniu i powiększeniu wielkiego dorobku. (JS)

Wow … to prawda ta dyscyplina powinna zostać wprowadzona, czekam na ostateczną decyzje z niecierpliwością … (GC)

Najwyższy czas włączyć latanie szybowcowe do sportów olimpijskich! (WB)

Piękny sport! Myślę, że zawody olimpijskie dostarczyłyby wiele emocji oraz wrażeń. (JL)

Poparcie dla inicjatywy wpisania szybownictwa do dyscyplin Letnich Igrzysk Olimpijskich. Miało być szybownictwo dyscyplina olimpijska przed II w.św. – tam nasz „Orlik Olimpijski” rywalizował z „Olimpia Meise” . PW-5 „Smyk” powstał właściwie głównie dla tego, aby ponownie tę dyscyplinę wprowadzić do Letnich Igrzysk Olimpijskich i wygrał konkurs na Szybowiec Olimpijski. Wystarczy więc tylko to zrobić: działać na rzecz wprowadzenia tej dyscypliny do programu Letnich Igrzysk – na „monotypie” – PW-5 „Smyk”. (PP)

To nie wymaga Komentarza, jest to oczywiste, że Szybownictwo powinno zaistnieć podczas T.W.G Wrocław 2017. (MO)

13 lat uprawiałem sporty lotnicze w Aeroklubie Poznańskim. Brałem udział w Krajowych Zawodach Szybowcowych w 1952 r. Gorąco popieram inicjatywę „Szybownictwo na „the World Games – Wrocław 2017” ! (CO)

Możemy promować sport, w którym mamy najbardziej utytułowanych zawodników świata i jesteśmy ścisłą czołówką w prawie każdej dyscyplinie lotniczej. Promować sport, który uczy jak rozwijać pasję jak być odpowiedzialnym przede wszystkim za samego siebie albo …możemy też nadal zachwycać się nieudolną reprezentacją piłki nożnej i dyskutować ile to kasy poszło z kieszeni podatnika na pilnowanie kiboli i kogo to zatłukli po kolejnym meczu. Nic dodać nic ująć. Pozdrawiam Piotrek EPKP. (PP)

Szybownictwo to piękny sport i doskonała szkoła charakteru. Czas najwyższy pokazać szerokiemu odbiorcy rywalizację opartą na czystych wzorach olimpijskich – tym bardziej, że dzisiejsze technologie pozwalają już na niemal bezpośrednią obserwację zawodów. (JM)

Jako szybownik, pasjonat lotnictwa gorąco kibicuje pomysłowi włączenia szybownictwa do Igrzysk olimpijskich Wrocław 2017 i życzę powodzenia. (MG)

Oczywiście popieram pomysł jak każdy inny związany z tym pięknym sportem. Włączenie dyscypliny do igrzysk „The World Games – Wrocław 2017” jest nie tylko sposobem na dodatkową rywalizację szybowników, ale także reklamą szybownictwa w naszym kraju. (DM)

Ta dyscyplina pozwala rywalizować i młodym i starszym zawodnikom, na sukcesy mogą tu liczyć wszyscy, a nie tylk/pborder-top:none;border-left:noneo super mięśniowcy. (JT)

Jestem zawodowo związany z lotnictwem – instruktor pilot. Zaczynałem od szybowców, posiadam Diamentową Odznakę Szybowcową i ten sport nigdy nie będzie mi obojętny. Szybownictwo jest wbrew pozorom sportem „dla publiczntd td heighttd height=19 class=td height=19 class=xl673562 style= a target=color: #000000;xl673562 style=td height=19 class=xl67border-top:none;border-left:nonetd class=xl693562 style= 3562 style= a target==19 class=xl673562 style=td height=19 class=xl673562 style=a target=color: #000000;height=19td height=19 class=xl673562 style=td height=19 class=xl673562 style= a target= class=xl673562 style=td height=19 class=xl673562 style= a target=color: #000000;ośctd height=19 class=xl673562 style=td height=19 cltd heitd height=19 class=xl673562 a target= Międzynarodowej Komisji Szybowcowej FAI (ang. FAI International Gliding Commision), szyb /td29 href=ownik, członek style= ght=19 class=xl673562 style=a target=ass=xl673562 style=a target=color: #000000;i”- kwestia tylko i wyłątd height=19 class=xl673562 style=td height=19 class=xl673562 style=cznie przetd height=19 class=xl673562 style=a target=color: #000000;kazu, warto więc zabiegać o jego wa target=color: #000000;łączenie do programu World Games. Z tej „publiczności”, dziś może nielecolor: #000080;td class=xl6717075 style=border-top:none;border-left:none30http://pl.wikipedia.o/tdbr /rg/wiki/Szegedtniej, wyrosną w przyszłości następcy naszych obecnych Mistrzów. Warto się w to angażować!!! (WC)

Polska zawsze istniała na niebie świata, zdobywała najwyższe noty. Brak promowania hamuje rozwój. Patrz Małysz-narciarstwo, Kawa – szybownictwo. W pełni popieram i wierzę, że się uda. (GS)

Szybownictwo jest dyscypliną, w której jesteśmy najlepsi! Niech cały świat przekona się o tym w 2017 roku! (JE)

Ttd height=19 class=xl677051 style=publicznościo piękny color: #000080;sport, którego nie może zabraknąć na td height=19 class=xl677051 style=takiej imprezie. span style=/strong (DN)

Biorąc pod uwagę znaczenie lotnictwa w ogólnym postępie cywilizacyjnym i kulturowym ludzkości, oraz sportów lotniczych (w tym szybownictwa) dla wychowywania najlepszych kadr lotniczych, popieram w pełni ideę uwzględnienia szybownictwa w The World Games. Wysokie wymagania stawiane pilotom, wyzwania, wobec których stają podczas konkurencji, przy dzisiejszych technicznych możliwościach śledzenia na żywo ich zmagań dają pewność wszystkim widzom i kibicom uczestniczenia w pasjonujących zawodach. (TS)

Witam. Dla mnie osobiście szybownictwo jest wszystkim, spełnieniem marzeń, miejscem gdzie odnajduje spokój, społecznością pełną niesamowitych szalenie wartościowych ludzi, dyscypliną, która łączy praktyczne umiejętności i wiedzę wielu różnych dziedzin, uczy pokory, cierpliwości, współpracy w zespole i nieraz szybkiego podejmowania poważnych życiowych decyzji. Pozdrawiam. (KT)

Uważam że powinno się promować szybownictwo kiedy tylko się da, ponieważ to piękna dyscyplina sportu…czasami kosztowna, ale promując ją, może kiedyś stanie się dostępna dla większej liczby osób. (TP)

Popieram tą inicjatywę ponieważ szansa zdobycia medali przez naszych zawodników jest największa w porównaniu z innymi rodzajami sportu. (KP)

Szybownictwo nie tylko na „world games” ale i na IO! (KD)

Popierstrongpstrongpam i należy rozpocząć starania włączenia szybownictwa do dyscyplcolor: #000height:14.25pttr height=19 style=/spanbr /080; nbsp;– a target=in olimpijskich. (JM)

Całym sercem popieram tą inicjatywę. Szkoda tylko, że Aeroklub nie pomyślał o propagacji dyscyplin modelarskich. Tak, są takie dyscypliny sportowe, bardziej ciekawe i widowiskowe niż prawdziwe szybowce 🙂 Jeśli ktoś jest ciekawy o czym piszę niech szuka F4C lub F3M jest co podziwiać! (DG)

Jako lotniczy pasjonat oraz osoba, która pracuje w tej branży z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że Polska jest potężnym „zagłębiem lotniczym”- włączenie dyscypliny „Szybownictwo” byłoby wielkim krokiem ku propagowaniu tej pięknej gałęzi sportu o wspaniałych tradycjach. (MS)

Popieram każdą inicjatywę, która promuje działanie lotnictwa! (MS)

W szybowcu to ty prosisz przyrodę o siłę do latanie a nie zmuszasz przyrody by była ci poddana. (DK)

Popieram! Szybownictwo to piękny sport, który jest ostatnio mocno niedoceniany… (MK)

Warto przybliżyć „ziemianom” kawałek pięknego, błękitnego nieba…. (PM)

Uważam, że szybownictwo to jeden z ciekawszych sportów, gdyż ma naturę wyścigu niczym te rodem ze sportów motorowych, jednak wciąż jest sportem przyjaznym środowisku i, co w sporcie najważniejsze, wciąż to człowiek, a nie sprzęt, jest decydującym czynnikiem. (MB)

Promować Latanie i na pierwszym miejscu szybowanie 🙂 Szybownictwo na IGRZYSKA !!! (AB)

Popieram ideę rywalizacji sportowej w szybownictwie a szczególnie w popularnej klasie światowej PW-5 podczas WG-Wrocław 2017. (GG)

Szybownictwo – sport, który każdego roku przynosi Polsce wiele medali z każdego zakątka świata! Popieram inicjatywę w 100%. (MM)

Gdyby lotnictwo było językiem szybownictwo było by poezją. (MM)

Szybownictwo, to najlepszy sprawdzian prawdziwego i pełnego satysfakcji pilotażu. Piękna dyscyplina sportu, ale i weryfikacji indywidualnych predyspozycji, kształtowania osobowości. Wymagająca intelektu, wiedzy i intuicji dającej możliwość jak najlepszej egzystencji z naturą w przestworzach. To sport, ale i pasja dla osób z „klasą”! Polscy szybownicy mają wspaniałe osiągnięcia, będąc znakomitą czołówką światową. Czas by to wykorzystać do szerszego upowszechnienia dyscypliny, szczególnie wśród młodzieży. Włączenie szybownictwa do programu „The World Games – Wrocław 2017” to właściwy kurs (pod wieloma względami – na dłuższą wypowiedź), więc gorąco popieram i mam nadzieję, że zostanie ten cel osiągnięty. (ST)

Bardzo fajna idea, równie ciekawa, co „Smyki na Start”. Popieram i życzę powodzenia i wytrwałości w propagowaniu lotnictwa. (SM)

Bardzo podziwiam i wspieram osoby, ktre są obdarzone pasją w życiu. Szybownictwo jest sportem pięknym i bliskim naturze. Mam wrażenie, że odrobinę zapomnianym, pomimo wspaniałych tradycji. Włączenie dyscypliny „Szybownictwo” do grona dyscyplin sportowych podczas „The World Games – Wrocław 2017” będzie okazją do przypomnienia piękna tego sportu! (MK)

Nie wyobrażam sobie tej imprezy bez szybownictwa! (ML)

Popieram inicjatywę w całej rozciągłości. Wciąż uważam, że w Polsce sporty lotnicze są za mało eksponowane na forum publicznym pomimo osiągania nieporównywanie lepszych wyników w stosunku do innych dziedzin sportu. (EK)

Lotnicze dyscypliny sportowe tak jak szybowce lub rajdy samolotowe są niezwykle szlachetne dyscypliny sportu i absolutnie wolne od wszelakich dopingów jak i korupcji mogą być przykładem dla innych dziedzin sportowych olimpijskich i nie tylko jak wygląda sportowiec, który wyłącznie własną wiedzą, doświadczeniem, uporem, pasją i miłością do latania pokazuje swoje umiejętności na „arenie”… (MEJ)

Szybownictwo jest piękną i unikatową dyscypliną dającą niesamowite poczucie wolności. Kształtuje osobowość młodego człowieka poprzez wyzbycie się lęku, poczucie obowiązku uwrażliwia na piękno natury. (PP)

Inicjatywa nie tylko godna, ale wręcz wymagająca poparcia. Mamy doskonałe wyniki w sportach lotniczych. Jesteśmy w światowej czołówce. Mamy wielu utalentowanych pilotów, skoczków spadochronowych i modelarzy. Wiele talentów nieodkrytych. A przy tym szczątkową informację i propagandę (wiem, że termin niepopularny, ale trafny) tej dziedziny sportu, którą bez wahania można nazwać NASZĄ NARODOWĄ. Dlatego z całego serca popieram tę idee. (LS)

Szybownictwo to piękny sport dla ludzi z mocnym charakterem. Tak, SPORT! Więc dlaczego pomijać tę dyscyplinę na takich imprezach jak „The World Games”? (MG)

Całym sercem popieram ideę propagowania szybownictwa. Nie ma piękniejszego uczucia niż wolność w powietrzu. (SA)

Bo to jedyna prawdziwa dyscyplina, w której człowiek, technologia i przyroda muszą być zespoleni na maxa, aby osiągać wyniki. (AJ)

Szybownictwo to sport, w którym każdy startujący zawodnik ma takie same szanse na osiągnięcie dobrych wyników. Wszystko jest w jego rękach. Ponadto to sport wysoce ekologiczny, w którym wykorzystuje się siły natury do osiągnięcia jak najwyższych prędkości przelotowych. (ŁW)

Przecież już w 1940 roku szybownictwo miało być sportem olimpijskim, plany przerwała II Wojna Światowa. Obecnie w połączeniu z nowoczesną multimedialna techniką, szybownictwo mogłoby stać się całkiem atrakcyjne do relacjonowania na żywo przebiegu rywalizacji… (JH)

Oby był to pierwszy krok do zakwalifikowania szybownictwa jako dyscypliny olimpijskiej! (AB)

Szybownictwo jak żaden inny sport zasługuje na zaistnienie w Igrzyskach sportów nieolimpijskich. Polacy wielokrotnie udowodnili potęgę tej dyscypliny w naszym kraju zarówno w ilości zdobytych medali, ale także na przy organizacji Mistrzostw najwyższej kategorii stosując oprawę i medialność, która coraz lepiej ukazuje piękno latania dla rzeszy wiernych kibiców. (MC)

Z całego serca popieram tę ideę. Jeszcze do niedawna sam latałem i uczyłem latać, ale stan zdrowia spowodował zakończenie mojej kariery lotniczej. Z przyjemnością bym kibicował naszym zawodnikom w takiej sportowej imprezie. Jestem za. (MG)

Wydaje mi się, że sport szybowcowy należy do niewielu tzw. czystych sportów. Bez koksu, sponsorów, nacisku mediów i polityków. A przy tym należy dodać, że polscy piloci szybowcowi należą do ścisłej czołówki światowej Uważam, że Polacy winni być dumni z osiągnięć polskiego szybownictwa, należy im jednak o tym powiedzieć, a olimpiada była by doskonałym miejscem. (PL)

„Byłem pilotem szybowcowym w latach 50-tych i 60-tych ubiegłego wieku a w chwili obecnej jestem jeszcze aktywnym instruktorem modelarstwa lotniczego. Pracuję już 57 rok w zawodzie. W całej rozciągłości popieram propozycję włączenia pięknego sportu szybowcowego do grona dyscyplin na „”The World Games – Wrocław 2017. Pozdrawiam i trzymam kciuki. (JD)

Dawno temu latałem na szybowcach, dlaczego polscy piloci nie są sportowcami roku. Czemu zapomnieliśmy o takim pięknym sporcie. (DJJ)

Dyscyplina sportowa szybownictwo jest zdecydowanie bardziej rozpowszechniona niż wiele dyscyplin ujętych i zakwalifikowanych do dyscyplin olimpijskich. Pozdrawiam. (MK)

Głos poparcia dla „The World Games – Wrocław 2017” (DK)

Great idea for great sportsmen! (PŁ)

Jak najbardziej popieram ideę włączenia dyscypliny „Szybownictwo” do grona dyscyplin sportowych podczas „The World Games – Wrocław 2017”. Niech magię latania poznaje coraz większa rzesza ludzi! 🙂 (AD)

Jak nie popierać tego, od czego syn zaczynał przygodę z lataniem-hobby połączone z pracą zawodową! Lubię patrzeć w niebo, gdy przepływają po nim ptaki, cumulusy, szybowce a od czasu do czasu słychać pomruk silników samolotu „ciągnącego za sobą białe nitki”. (JG)

„Jest to jedna z ostatnich dziedzin SPORTU amatorskiego, sportu, a nie zawodu. Należałoby przywrócić ideę igrzysk sportowców, a nie zawodowców – porównywanie kto jest lepszy w zawodzie kopacza można rozszerzyć i porównywać np. tokarzy itd.

Jest tylko jeden szkopuł, nie jest to sport widowiskowy. Biegi narciarskie też były niewidowiskowe, ale tak urozmaicono transmisje, że stały się bardzo emocjonujące. Zastanówmy się jak uatrakcyjnić transmisje sportów lotniczych.” (ML)

Mamy Mistrza Świata, który jeżdżąc na zawody musi płacić z własnej kieszeni… jak tak można? Nikt o nim nigdzie nie wspomina, nie próbują go sponsorować… Cała kasa idzie na polską piłkę, która już dawno temu się skończyła… Może jak Kawa „rozwali” wszystkich na igrzyskach to ktoś w końcu go zauważy…. (PP)

Myślę, że pomysł ten stałby się bardzo popularny i przyniósłby rozwój polskiemu szybownictwu. (AS)

Najpiękniejsza z dyscyplin sportów lotniczych-szybownictwo może być ,,medialna” . Udowodniono to organizując cykl zawodów Grand Prix w wyścigach szybowcowych. (ZL)

„Nie ma lepszej formy propagowania sportów szybowcowych wśród młodzieży – jest to pierwszy stopień do prawdziwego lotnictwa. W moim przekonaniu nawet bardziej skuteczny niż modelarstwo lotnicze 🙂 (KP)

Niech wszyscy się przekonają, na czym polega piękno szybownictwa! (MO)

Piękna dyscyplina i piękna idea. Od dawna uważam, że szybownictwo jak też wszelkie sporty lotnicze powinny być bardziej doceniane na arenie światowej! (TM)

Piękna i kształcąca dziedzina sportów lotniczych, o dużych tradycjach w Polsce. No i pożyteczne zajęcie dla młodych ludzi. Dziedzina lotnictwa trochę ostatnio zaniedbywana i mało popularyzowana. (ZG)

Piękna idea służąca większej popularyzacji i rozwojowi szybownictwa. (WW)

„Popieram gorąco, Smyk, to świetny, optymalny szybowiec, a pilot w zawodach mający kolegów -zawodników na takich samych Smykach, musi pokazać, co potrafi! (JH)

„Popieram inicjatywę włączenia zawodów szybowcowych. Dzięki nim Polska mogłaby wykazać się wielkimi osiągnięciami w sporcie na światowym poziomie i wypromować ta piękną dziedzinę lotnictwa.” (AP)
„Popieram! Akademicki Klub lotniczy http://www.akl.pwr.wroc.pl/” (PM)

Szybowce na start! (MZ)

„Szybownictwo było juz sportem olimpijskim, warto więc wrócić do tej idei. Bardzo sie cieszę, że pomysł ten pojawił sie w Polsce. (SP)

„Szybownictwo jest jedną z nielicznych dyscyplin współzawodnictwa sportowego gdzie jest zachowana idea olimpijska (pod warunkiem rozgrywania konkurencji na monotypie). Człowiek
-jego fizyczna kondycja
-jego psychiczna i intelektualna kondycja
osadzony w środowisku naturalnym jakim jest przestrzeń powietrzna” tomasz kądziołka

Znakomity pomysł, zwłaszcza transmisja obrazu z kabiny szybowca na bieżąco. (GD)

Szybownictwo jest kwintesencją latania. Był to sport olimpijski przed wojną by później zniknąć… Myślę, że już najwyższy czas na wielki powrót!! (KM)

Szybownictwo jest nie tylko wyjątkowo widowiskową dyscypliną sportu, ale też w znacznie mniejszym stopniu niż w wielu innych dyscyplinach zwycięstwo zależy od sprzętu, którym dysponuje zawodnik. (JG)

Szybownictwo jest pięknym sportem, porównywalnym do Formuły 1 tylko zamiast zamkniętej przestrzeni toru, akcja rozgrywa się na obszarze rzędu setek kilometrów. Tak jak w wyścigach bolidów, rywalizacja to technika pilotażu, taktyka lotu, obserwacja rywali – lecz „paliwo” do lotu trzeba wydzierać naturze, co zapewnia dodatkowe wyzwanie. Odpowiednio filmowane i relacjonowane zawody kilkudziesięciu szybowców walczących o każdy metr wysokości, o każdy kilometr na godzinę więcej mogą być niesamowitym widowiskiem. Nie bez znaczenia jest fakt, że to nasza reprezentacja jest obecnie szybowcową potęgą i moglibyśmy być godnym gospodarzem podniebnych igrzysk. (AŁ)

Szybownictwo już w 1940 r. miało być reprezentowane na olimpiadzie. Inż. Kocjan, z tej okazji, zaprojektował dla naszej reprezentacji szybowiec Orlik. Niestety wybuch II wojny światowej przekreślił te plany. Skandalem było wycofanie się Komitetu Olimpijskiego z wcześniejszych ustaleń i pozostawienie szybownictwa poza sportami olimpijskimi po wojnie. Szybownictwo to sport wykorzystujący siły natury podobnie jak żeglarstwo, narciarstwo itp. Czas najwyższy, aby szybownictwu przywrócić rangę sportu olimpijskiego. (RR)

„Szybownictwo na TWG-Wrocław 2017 – świetny pomysł, a docelowo oczywiście, jako dyscyplina olimpijska. Myślę, że IO-2020 to osiągalny termin.” (TW)

Szybownictwo nie tylko doda „The World Games – Wrocław 2017” skrzydeł, ale sprawi też, że będą odlotowym i niesamowitym wydarzeniem! (MK)

Szybownictwo warte jest popularyzacji tym bardziej, że dzięki technice właściwie każdy zainteresowany kibic, może wirtualnie lecieć ze swoim pilotem nie mówiąc już o nowych kibicach. (BD)

Szybownictwo zasługuje na większą reprezentację w różnego rodzaju imprezach sportowych. Nasza kadra i zawodnicy reprezentują najwyższą klasę światową i choćby z tego względu warto zainteresować społeczeństwo szybownictwem. (MS)

Szybownictwo zasługuje na udział w tej imprezie. To piękny sport – rywalizacja człowieka z przyrodą i innymi zawodnikami. (MM)

Popieram szybownictwo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (PR)

Popieram wszelkie inicjatywy promowania dyscyplin lotniczych. (JG)

Świetna inicjatywa, bo i latanie fantastyczne. Pilot balonu. (KK)

Świetna sprawa, właśnie takich inicjatyw brakuje! Nie ma lepszego sposobu na zarażenie dzieciaków czymś przyjemnym i pożytecznym 🙂 (WK)

Świetny pomysł (KR)

Tak po prostu musi być! (PB)

Tu nie ma co komentować… , głosować i już 🙂 (AS)

„W pełni popieram taką akcję. Szybownictwo jest wspaniałym sportem, to piękna, bardzo trudna i emocjonująca dyscyplina kształtująca charakter. Mimo, że Polacy zawsze byli w niej dobrzy, wielu wykwalifikowanych pilotów zaczynało od latania szybowcami. Już dawno szybownictwo powinno być sportem olimpijskim. Myślę, że zawody olimpijskie dostarczyłyby wiele emocji oraz wrażeń
super idea … bardzo popieram” (TS)

„Właśnie dojrzeliśmy mentalnie i technologicznie. Możemy sprawić, żeby sport był atrakcyjny dla publiczności. (RM)